Melodie z filmu Ramona s herečkou Dolores del RioDolores del Rio    Dolores Del Rio se narodila jako Dolores Martinez Asunsolo y Lopez Negrete v Durango v Mexiku. Byla první mexickou filmovou hvězdou, která dosáhla mezinárodního věhlasu a slavila ve dvacátých letech minulého století ohromné úspěchy v Hollywoodu.

   Dolores vyrůstala v aristokratické rodině, která během revoluce ztratila veškerý majetek. Odešla do Mexico City, kde se provdala za Jaimeho Del Rio. Společně emigrovali do USA, do Hollywoodu, aby zde udělali filmovou kariéru. Začala filmem Joanna z roku 1925, který znamenal velký prělom. Od té doby byla nazývána ženským Rudolphem Valentinem a hrála v několika velmi úspěšných filmech jako např. "Pals First" (26), "What Price Glory" (Cena slávy) (26), "Resurrection" (Vzkříšení) (27), "The Loves of Carmen" (Lásky Carmen) (27), "Ramona" (28) a "Revenge" (Odplata) (28). Spolupracovala s velkými režiséry jako byli John Ford a King Vidor. Jejími spoluhráči byli Henry Fonda, Fred Astaire, Orson Welles (s kterým měla skandální vztah) a Elvis Presley. Byla zvolena časopisem Photoplay v roce 1933 jako "žena s nejlepší postavou v Hollywoodu". Platila za nejexotičtější a nejaristokratičtější krásku ve filmu.

dolores    Na vrcholu kariéry jí zastihl zvukový film, který znamenal prudký zlom, protože odhalil její silný cizí přízvuk. Nadále se objevovala v nenáročných nízkorozpočtových filmech - "Girl of the Rio" (Dívka z Ria) (32), "Bird of Paradise" (Pták ráje) (32), "Madame DuBarry" (34), "I Live for Love" (Žiji pro lásku) (35), "Accused" (Obvinění) (36), "Lancer Spy" (37), "Ali Baba Goes to Town" (Ali Baba jde do města) (37) a "The Man from Dakota" (Muž z Dakoty) (40).

   Po filmu "Journey Into Fear" (Cesta strachem) (42) se vrátila do Mexika. Zde byla obsazena režisérem Emiliem Fernandezem do filmu "Flor silvestre" (43) a to bylo rozhodující pro její další život. Ačkoliv jí bylo již 37, stala se v Mexiku hvězdou první velikosti. Společně s Gabriele Figuerou, Mauriciem Magdalenem a Pedrem Armendarizem formovali tzv. "zlatou éru" Mexického filmu.

   V následujících filmech "Maria Candelaria" (44), "Las abandonadas" (45), "Bugambilia" (45) a "La otra" (Dále) (46) se stala prototypem mexické krásky.

dolores    Její kariéra se během 50. let zhoupla. Spoluúčinkovala ve filmech "Deseada" (51), "Senora ama" (54), "Torero" (57), "La cucaracha" (58), "Cheyenne Autumn" (64), "Rio Blanco" (67), "C'era una volta" (67) a "The Children of Sanchez" (78), po kterém se ztratila z filmového průmyslu.

   Dolores del Rio byla mezi jinými vdaná za známého producenta Cedrica Gibbonse. Manželství se rozpadlo v roce 1941 v důsledku romance mezi Dolores a Orsonem Wellsem.del rio    Další její filmy: High Steppers (26) The Whole Town's Talking (26) The Gateway of the Moon (28) The Trail of '98 (28) No Other Woman (28) The Red Dance (28) Evangeline (29) The Bad One (30) Flying Down to Rio (33) Wonder Bar (34) In Caliente (35) The Widow from Monte Carlo (35) The Devil's Playground (37) International Settlement (38) La selva de fuego (45) The Futitive (47) Hisotria de una mala mujer (48) Mis cinco hijos (48) La malquerida (49) La casa chica (49) Dona Perfecta (50) Reportaje (53) El nino y la niebla (53) Serie "Schlitz Playhouse of Stars: Old Spanish Custom" (57) Adonde van nuestros hijos? (58) Flaming Star (60) El pecado de una madre (60) The Man Who Bought Paradise (65) La dama del alba (65) Casa de mujeres (66) Série "I Spy: Return to Glory" (66) Série "Branded: The Ghost of Murietta" (66) El hijo de todas (67) Serie "Marcus Welby, M.D.: The Legacy" (70) Mexico de mis amores (77)


Další fotografie a filmové plakáty.