O souboru

První archivní zmínka o říčanských ochotnících pochází z roku 1850. V roce 1922 byl založen nynější divadelní spolek Tyl. Od roku 1950 je jediným amatérským divadelním souborem ve městě. V šedesátých letech se zvedala umělecká úroveň inscenací tak, že roku 1967 soubor poprvé postoupil na národní přehlídku Jiráskův Hronov. Z této doby jsou inscenace Drahomíra, Než kohout zazpívá, Ryba ve čtyřech aj.

Po roce 1989 několik mladých herců pod vedením Karla Purkara nastudovalo hru Noc vrahů José Triany, se kterou hostovali v německém Lorrachu. Na krajské přehlídce v Rakovníku obdržel Karel Purkar cenu za režii této hry. Po tomto úspěchu uvedl spolek hru V tomto domě spal Bůh, kterou si získal sympatie říčanského publika a dále inscenaci Zdaleka ne tak ošklivá, jak se původně zdálo.

O rok později se ke spolku přidala skupina mladých lidí, která se začala věnovat pohádkám a hned s první - Moudrá ševcová - slavila úspěch.

Významným počinem byla inscenace polského autora Jana Tettera Zeď. Poté soubor nastudoval hry: A. Casona - Sebevraždy na jaře zakázány, Horia Lovinescu - Hra o životě a smrti v popelové poušti, Přemysl Rut - Sen a naposledy Harold Pinter - Milenec a Lawrence Ferlinghetti - Oběti amnézie. Soubor vystupoval na mezinárodní přehlídce v Praze a byl pozván na přehlídku do Tunisu.